Tatuażysta z Auschwitz

Zdecydowanie mrożąca krew w żyłach prawdziwa historia. Oparta na faktach opowieść o człowieku, który piekło widział na własne oczy.Tatuażysta z Auschwitz to historyczny bestseller dla każdego o mocnych nerwach, na miarę „Chłopca w pasiastej piżamie” czy „Listy Schindlera”.

Tatuażysta XX wieku

Powieść autorstwa Heather Morris to niezwykła historia o człowieku, który życie spędził tam, gdzie nam nie śniło się w najgorszych snach. O człowieku, dla którego ramiona osadzonych więźniów były miejscem pracy. Lale Sokołov, wcześniej jako Ludvig Eisenberg w wieku zaledwie 26 lat trafił do obozu zagłady w Auschwitz. Był rok 1942, a młody chłopak sam zgłosił się do pracy dla Niemców, mając nadzieję, że w ten sposób zapewni bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie. Jeszcze wtedy nie był świadomy tego, co czeka go za murami obozu. Początkowo pracował jako pomocnik przy rozbudowie Birkenau. Dzięki tej pracy poznał warunki obozu, które okazały się jeszcze gorsze, niż sam kiedykolwiek przypuszczał. Gdy nagle zaczął zmagać się z chorobą, wówczas poznał człowieka pracującego jako tatuażysta w Auschwitz. Niedługo później sam Lale nim został. Asystując u boku Pepana, tatuował numery seryjne więźniom obozu. Nowa praca przyniosła mu zdecydowanie lepsze warunki i traktowanie. 

Czytając całość, poznajemy Sokołowa od wielu stron – choć sam bohater bał się opowiadać o swojej przeszłości, podczas spotkań z autorką powieści otworzył się na tyle, by świat mógł poznać tamto miejsce od środka. W tej szczególnej książce znajdą się najskrytsze myśli i najtrudniejsze przeżycia Laliego, ale także historia niezwykłej miłości, która narodziła się w ścianach obozu zagłady. 

Przyjaźń stworzyła dzieło

Autorką tej niezwykle prawdziwej i przejmującej powieści jest Heather Morris – pisarka pochodząca z Nowej Zelandii. Pracując w szpitalu, przez długi okres swojego życia pisała scenariusze. W tym samym stylu miała być początkowo opowieść Laliego, jednak później pomysł przekształcił się w książkę. Z tatuażystą poznała się w 2003 roku – od tamtego czasu ich przyjaźń stopniowo się rozwijała, a mężczyzna odkrywał przed nią kolejne karty. Niezwykła relacja między dwojgiem wcześniej obcych sobie ludzi zaowocowała zbiorem dawniej skrywanych tajemnic i historii o jednym z najmroczniejszych miejsc II wojny światowej. „Tatuażysta z Auschwitz” to debiutanckie dzieło autorki, które bardzo szybko zdobyło zainteresowanie wśród czytelników. Biografia swoją premierę miała w styczniu 2018 roku, a niedługo później trafiła na listę bestsellerów. W ciągu roku w Polsce sprzedano ponad 100 tysięcy egzemplarzy, a na początku 2019 roku Heather otrzymała pierwszą nagrodę za swoją debiutancką powieść.